» Aktualności

Aktualności – rok szkolny 2017/2018Mszą św. z okazji zakończenia roku szkolnego

           W dniu 19 czerwca 2018r. w naszej kaplicy parafialnej Ks. Proboszcz odprawił Mszą św. z okazji zakończenia roku szkolnego. Uczestniczyła w niej cała społeczność naszego Ośrodka również rodzice. Dziękowaliśmy Bogu za wszystkie łaski otrzymane przez ten czas, szczególnie sakrament bierzmowania i sakrament I Komunii Świętej naszych uczniów. Ks. Proboszcz zachęcił nas do przeżywania tego czasu w bliskości z ludźmi, przyrodą ale przede wszystkim z Jezusem. Za rok wspólnej pracy, okazywaną życzliwość, zrozumienie, prowadzenie uczniów Bożymi drogami i każdy gest dobroci ks. Proboszcz podziękował Pani Dyrektor Beacie Potwora, Pani Wicedyrektor Bożenie Niemiec, jak również wszystkim nauczycielom, wychowawcom, terapeutom i pracownikom Ośrodka. Z radością w sercach oczekujemy na upragniony czas wakacji.


→ Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej

Dziś rano dzieci I komunijne, rodzice i nauczyciele wraz z Panią Wicedyrektor Bożeną  wyruszyli na pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej.  Z wielką radością powitał nas tam o. Adam. wraz z nami przybyły również dzieci, nauczyciele i p. Katechetka Elżbieta z zaprzyjaźnionego Ośrodka w Przemyślu. Wspólnie przeżyliśmy Eucharystię. O. Adam bardzo pięknie i obrazowo wyjaśnił nam Słowo Boże. Wszyscy umocnieni Ciałem Jezusa polecaliśmy w gorącej modlitwie nasze prośby i dziękowaliśmy za dar kończącego się roku szkolnego i dobrych ludzi, których Pan stawiał na naszej drodze. O. Adam przedstawił nam także historię sanktuarium i cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Po Mszy św. udaliśmy się zobaczyć stacje dróżek kalwaryjskich. O 11.30 zjedliśmy obiad i przeszliśmy na punk widokowy. Piękna pogoda sprawiła że żal nam było opuszczać to miejsce. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Przemyśla na pyszne lody. I ochłodziliśmy się przy fontannie z niedźwiadkiem. Spacer po uroczych uliczkach sprawił nam wiele radości. Następnym miejscem gdzie zatrzymaliśmy się był zamek w Krasiczynie. W słońcu wszystko lśniło. Znów mały spacer przepięknymi alejami i zdjęcia i staw a w nim wiele małych rybek – to wszystko wyglądało jak w bajce. Ostatnim miejscem, gdzie zatrzymaliśmy się był zamek w Dubiecku. Tu spotkaliśmy się z s. Klaudią, która nas uczyła. Miejsce też jest bardzo urocze. Wiele łask i radości dał nam dziś Pan. Dziękujemy wszystkim dobry ludziom, którzy nam towarzyszyli.


→ Piknik Rodzinny pod hasłem „JESTEŚ PRAWDZIWYM ANIOŁEM”

17 czerwca 2018r., w ramach obchodów 50 – lecia istnienia, nasz Ośrodek zorganizował Piknik Rodzinny pod hasłem „JESTEŚ PRAWDZIWYM ANIOŁEM”. Piknik skierowany był do wszystkich mieszkańców Strzyżowa i okolicznych miejscowości. Nasza placówka od 22 lat cieszy się sympatią, troska i życzliwością mieszkańców, dlatego powstała inicjatywa zorganizowania imprezy integracyjnej dla wszystkich rodzin ze środowiska lokalnego. Wśród wielu atrakcji, dzieci i ich opiekunowie mogli: oglądać występy naszych wychowanków oraz scholii z parafii św. Bpa J. S. Pelczara, bawić się z wodzirejem. Wiele radości sprawił wszystkim występ zespołu „Klang” oraz pokaz tresury i posłuszeństwa Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Stoiska z watą cukrowa i malowaniem twarzy pełne były wyczekujących dzieci, a na dmuchanych zjeżdżalniach najmłodsi dali upust swojej energii. Policja zaskoczyła wszystkich wspaniałymi motorami i profesjonalnym podejściem do dzieci. Każdy uczestnik pikniku mógł skosztować domowych wypieków oraz zakupić pamiątkowe rękodzieła powstałe w naszym Ośrodku. Dziękujemy wszystkim za udział.


III Szkolny Dzień Zdrowia

          Dnia 13 czerwca 2018r. odbył się w naszym Ośrodku III Szkolny Dzień Zdrowia. W imprezie udział wzięli uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście – klasa IV Szkoły Podstawowej w Godowej. Oprócz wielu interesujących konkursów i zabaw uczestnicy otrzymali dawkę informacji dotyczących zdrowego odżywiania, higieny i aktywnego trybu życia. Bardzo dużym zainteresowaniem  uczestników cieszyły się demonstrowane przez szkolną pielęgniarkę umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.
Dzień Zdrowia był kolejnym sposobem na integrację osób niepełnosprawnych poprzez  świetną zabawę, sport i aktywny wypoczynek.


„Dzień Mamy i Taty”

„Kocham Cię Mamo, Kocham Cię Tato” pod takim hasłem 8 czerwca 2018 roku zorganizowano w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Strzyżowie „Dzień Mamy i Taty”.  Korzystając z pięknej pogody i możliwości wystąpienia na świeżym powietrzu; Uczniowie i Wychowankowie złożyli Swoim Rodzicom życzenia i podziękowania za trud wychowania w postaci pięknego i bardzo kolorowego przedstawienia pt. „Bardzo głodna gąsienica” na podstawie książki o tym samym tytule autora Erica Carle oraz zaśpiewali i zatańczyli do piosenek Pani Moniki Kluzy „Tańczą Motyle” oraz „Piosenka dla Mamy i Taty”.  Zakończenie występów artystycznych uwieńczyło wręczenie Rodzicom przez Dzieci własnoręcznie robionych kwiatów z papieru i wiklinowych serc.  Część dalsza uroczystości odbyła się w jadalni, gdzie w atmosferze śmiechu, rozmów i słodkości Rodzice, Dzieci, Nauczyciele i Pani Wicedyrektor Bożena Niemiec spędzili miłe piątkowe popołudnie.


→ II INTEGRACYJNY PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA

              Dnia 29 maja br. odbył się II integracyjny piknik  z okazji Dnia Dziecka. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Poznajmy się – razem weselej”. Świętowaliśmy go w Zespole Parkowo – Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej – miejscu szczególnym i wyjątkowym, w otoczeniu pięknych krajobrazów jak przystało na tę okazję. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy już po raz drugi 30 osobową grupę uczniów wraz z dyrekcją i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej.  Na początku spotkania panie: Beata Potwora – dyrektor SOSW w Strzyżowie, Bożena Niemiec – wicedyrektor SOSW w Strzyżowie i pani Beata Włodyka dyrektor SP w Wiśniowej serdecznie powitały i zaprosiły wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Impreza obfitowała w wiele wspaniałych atrakcji: pokazy służb mundurowych: strażacy OSP Wiśniowa, OSP Jazowa, policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Strzyżowie i Posterunku Policji w Wiśniowej oraz. patrol Zespołu Konnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Ponadto przejażdżka bryczką – „Ranczo” Kozłówek, wata cukrowa, którą serwował pan Mariusz Zarszyński – przewodniczący Rady Rodziców przy SP w Wiśniowej, foto-budka, loteria fantowa, zabawy z animatorkami (m.in. malowanie twarzy, pokaz baniek mydlanych, zabawy z chustą klauza, „żywa” maskotka) oraz ognisko/ grill – pieczenie kiełbasy, degustacja ciast i pyszny bigos. Uczniowie ze SP w Wiśniowej dali wspaniały, dojrzały przykład podejścia do osób niepełnosprawnych. W sposób naturalny i życzliwy podejmowali kontakty interpersonalne współpracując podczas zabaw, konkursów, obdarowali naszych uczniów własnoręcznie wykonanymi prezentami. Nie brakowało uśmiechu słodkości.

Składamy serdeczne podziękowania naszym darczyńcom i sponsorom za życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań: P. Łukasz Głuchacki  Strzyżów, Firma Handlowa „DS” Danuta Znamirowska Strzyżów, Firma Handlowo Usługowa Jagodzińska Strzyżów, Podlińska Lucyna „Beta Art Biurowe Szkolne Księgarnia” Strzyżów, Zielony Koszyk Strzyżów, Firma AB Systems, P. Elżbieta Szymańska Apteka im. W. Zajączkowskiego Strzyżów, Księgarnia Nova duo Strzyżów, „Ranczo” Kozłówek, P. Marek Leśniak Zakład Przetwórstwa Mięsnego Strzyżów, P. Paweł Siuta Gminna Spółdzielnia „SCh” Strzyżów, Hurtownia „Ewmix”- liczymy na Państwa hojność w przyszłym roku.

Serdecznie dziękujemy panu wicestaroście strzyżowskiemu – Janowi Stodolakowi za wyrażenie zgody na organizację pikniku w tak urokliwej scenerii, panu Kamilowi Mendocha – dyrektorowi Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej i pracownikom za pomoc w organizacji spotkania.

Wszyscy uczestnicy – tak mali, jak i więksi byli bardzo zadowoleni. Nawet słońce pojawiło się na niebie po kilku deszczowych, pochmurnych dniach, jakby na potwierdzenie słów Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat…”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z imprezy na stronie itvpoludnie.pl


→ I Komunia Święta Naszych Uczniów

           W dniu 27 maja 2018r. w parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara odbyła się uroczystość I Komunii Świętej naszych uczniów. Sakrament ten przyjęli: Dawid, Hubert, Jakub, Patryk i Szymon. Dzieci przygotowywały się do tej ważnej chwili przez cały rok uczestnicząc w lekcjach katechezy a także spotykając się w każdą 4 niedzielę miesiąca na Mszach św. w  naszej  kaplicy parafialnej. Sakramentu pokuty i pojednania oraz  I Komunii Świętej udzielił naszym dzieciom ks. Jacek. Dziękujemy Bogu za dar tego dnia. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi naszej parafii i ks. Jackowi za pomoc w przygotowaniu do tego ważnego dla nas wszystkich dnia. Dziękujemy również Rodzicom za trud i cierpliwość, za przyprowadzanie dzieci na spotkania i Msze św. Podziękowania składamy również Paniom Dyrektor p. Beacie i p. Bożenie oraz  wychowawcom p. Zofii i p. Joannie za wszelką pomoc i życzliwe wsparcie i udział wraz z nami w tej uroczystości. Wszystkim nauczycielom i pracownikom za każdy gest dobroci. Niech Jezus zawsze gości w naszych sercach.


→ Wycieczka

       W czwartek  24 maja o godzinie 6 rano wyruszyliśmy spod naszego Ośrodka na długo oczekiwaną pielgrzymko – wycieczkę. Szybko pokonaliśmy trasę do Kalwarii Zebrzydowskiej i o godzinie 9.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. Dobrze jest być u Mamy. Wszystkie nasze radości i troski złożyliśmy u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej. Polecaliśmy szczególnie naszych wychowanków, którzy 27 maja mają przyjąć I Komunię Świętą. Kupiliśmy również pamiątki w sklepiku i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

         W Parku Zatorland byliśmy po godzinie 11 i rozpoczęliśmy od zwiedzania parku ruchomych dinozaurów. Pośród drzew zobaczyć można przeszło 100 różnych dinozaurów, większość z nich to eksponaty ożywione.Wśród nich są ogromne roślinożerne Zauropody, przerażający  T-Rex czy też największy na świecie ruchomy dinozaur – Argentynozaur, mającego ponad 35 metrów długości. Większość z nich porusza się i wydaje dźwięki, dlatego przechadzka po szlaku  sprawiała, że czuliśmy się przeniesieni w odległą przeszłość. Potem w karczmie zjedliśmy obiad i wróciliśmy do Lunaparku. Odpoczywaliśmy w słońcu, jedliśmy lody i niektórzy odważyli się na przejażdżkę dinocoasterem. O zawrót głowy przyprawiła nas wizyta w domu do góry nogami. Następnym miejscem, które odwiedziliśmy był park owadów a w nim 16 gigantycznych eksponatów,  min.: konik polny, biedronka, mrówka, jelonek rogacz, larwa motyla, modliszka, skorpion, stonka, żuk rohatyniec, mucha, skorek. Wszystkie okazy ruchome i wydające dźwięki. Wróciliśmy znów do lunaparku, by skorzystać w następnych atrakcji: kina 5D Extreme, symulatora 3D Bonanza, karuzeli „słonie”, diabelskiego młyna, karuzeli wiedeńskiej i łańcuchowej, basenu z łódkami, loterii, salonu gier, zjeżdżalni, trampolin, dmuchańców i wielu innych. Jako ostatni zwiedziliśmy park mitologii ulokowany w dużej części na wodzie, gdzie można z bliska poznać greckich bogów, herosów, bohaterów i mityczne stworzenia. Pięknie odwzorowane i nawiązujące do starożytnych posągów figury są znakomitym tłem do narracji o dawnym helleńskim świecie opiewanym w pieśniach i literaturze.  Wypoczęci i radośni wyruszyliśmy do naszych domów po drodze wstępując na kolację do McDonalda.

Dzień pełen wrażeń zostanie nam na długo w pamięci. Z serca dziękujemy wszystkim szczególnie Paniom Dyrektor i Siostrze Annie za zorganizowanie i towarzyszenie nam w tej naszej przygodzie. Dziękujemy również wszystkim Paniom nauczycielkom i pracownikom za opiekę nad wychowankami i każdy uśmiech oraz Rodzicom za wspólny wyjazd.


→ Dzień Matki w I oddziale rewalidacyjno – wychowawczym

Dzień Matki to uroczystość bardzo szczególna dla wszystkich, a w img_2303-copy img_2306-copy img_2308-copy img_2309-copy img_2317-copy  szczególności dla dzieci, które mogą podziękować swoim mamom za miłość otrzymywaną każdego dnia. Uczniowie uczcili ten dzień w sposób bardzo wyjątkowy. W dniu 23 maja wspólnie z paniami zaprosili rodziców na wyjazd do Gospodarstwa agroturystycznego w Oparówce. Na miejscu okazali swoim kochanym rodzicom wdzięczność, szacunek, a nade wszystko swoją miłość  oraz  wręczyli przygotowane podczas zajęć prace plastyczne oraz aniołki z masy solnej. W dalszej części spotkania odbyło się ognisko, pieczenie kiełbasek oraz słodki poczęstunek  podczas, którego był czas na wspólne rozmowy i refleksje. Tego dnia dzieci były bardzo podekscytowane i zadowolone, że niespodzianka dla rodziców udała się, natomiast wzruszone mamy z radością dziękowały swoim pociechom za miłość i pozytywne emocje.

To był wyjątkowy i wspaniały dzień. Słowem: Niech żyją nam rodzice100 lat !


 

→ „Przyjemna terapia”

    Dzieci i młodzież z Oddziałów Rewalidacyjno-Wychowawczych20170613_103910-copy 20170613_110111-copy 20170613_111802-copy 20170613_113207-copyw każdy czwartek biorą udział w wyjątkowych i niepowtarzalnych metodach usprawniania psychoruchowego z udziałem zwierząt. Hipoterapii- rehabilitacji z udziałem konia  lub dogoterapii- terapii z udziałem psa. Zwierzęta, ich bliskość, wrażliwość, ruch, ciepłota ciała dają zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości. Głównymi celami hipoterapii i dogoterapii u Ewy, Karoliny, Aldony, Mateusza i Krzysia są:

– dostarczenie wrażenia chodu ludzkiego,

– zmniejszenie spastyczności mięśni,

– zapobieganie przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach,

– wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha,

– poprawa kontroli głowy i tułowia,

– kształtowanie reakcji obronnych i równoważnych,

– hamowanie przetrwałych odruchów postawy,

– przywracanie zaburzonej symetrii mięśni tułowia,

– pobudzanie zmysłów oraz kształtowanie poczucia własnego ciała i orientacji przestrzennej,

– usprawnianie pracy organów wewnętrznych.

Przede wszystkim jednak są to metody usprawniania dające naszym uczniom wielką przyjemność i rozluźnienie a równocześnie ogromną motywację do ciężkiej pracy jaką jest rehabilitacja. Ich zaangażowanie w tego typu terapię jest olbrzymie i nieprzemijające. Trud usprawniania staje się prawie niezauważalny, a sama terapia przez swoją atrakcyjność jest jednocześnie nagrodą. 

→ Sakrament bierzmowania

                  W dniu 29 kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły  dsc_0483-copy dsc_0413-copy dsc_0422-copy dsc_0394-copy przyjęli sakrament bierzmowania. W tym dniu odbyła się wizytacja kanoniczna naszej parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara. Ks. Bp Edward Białogłowski udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzieży z gimnazjum i naszym 9 wychowankom. Przygotowywali się do jego przyjęcia przez ostatni rok w naszej szkole na katechezie, a w parafii w czasie spotkań i comiesięcznych Mszach świętych. Bezpośrednio przed przyjęciem sakramentu w domach wraz z rodzicami odprawili przez 9-dniową nowennę do Ducha Świętego. Ks. Biskup w czasie homilii nawiązał do postaci nowej polskiej błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, która posługiwała również niepełnosprawnym i dał ją wszystkim za wzór do naśladowania. Wraz z naszymi uczniami do sakramentu przystąpili również nasi wolontariusze z gimnazjum z terenu naszej parafii: Iza, Gabrysia, Nikola i Dominik. Bardzo dobrze zostaliśmy przyjęci przez młodzież jak również ich rodziców. Cała społeczność naszej szkoły; Panie Dyrektor, wychowawcy i pracownicy byli bardzo zaangażowani w przygotowanie tej pięknej uroczystości. Bardzo dziękujemy za dobroć serca i odwdzięczamy się modlitwą.

Zapraszamy do galerii »


→ III Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

                26.04.2018r. w Sanoku odbyła się III Wojewódzka Olimpiada Osób dsc_0131-copy dsc_0158-copy dsc_0051-copy  Niepełnosprawnych. W imprezie uczestniczyła rekordowa liczba placówek było ich aż 98!!! z terenu całego województwa. Uczestnicy imprezy startowali w konkurencjach sportowych przygotowanych przez organizatorów. Imprezę kończyło zaś przeciąganie liny – konkurencja, która wywołała najwięcej emocji. Dużo uśmiechu na twarzy oraz wspólna integracja to wszystko towarzyszyło zawodnikom podczas tej Olimpiady. Zapraszamy do obejrzenia galerii »


→ „Jaka to melodia czyli co nam w duszy gra.”

            Dnia 25.04.2018 uczniowie z naszego Ośrodka w składzie fb_img_1525030394021-copy fb_img_1525030399469-copy 20180425_111359-copy fb_img_1525030394021-copy Paulina Delikat, Dawid Śledziona, Anna Tutak oraz Szymon Leśniak wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy Szkolnictwa Specjalnego Mrowla 2018 pt.  „Jaka to melodia czyli co nam w duszy gra”. Nasi uczestnicy zaprezentowali się w piosence z Akademii Pana Kleksa „Kaczka Dziwaczka”. Piosenkę pięknie zaśpiewała Ania a pozostali uczniowi tworzyli akompaniament. Po występie cała drużyna brała udział w turnieju dotyczącym muzyki.


→ Wizyta gościa z Instytutu Pamięci Narodowej

               20.04.2018r.  gościliśmy przedstawiciela rzeszowskiego dsc03319-copy dsc03334-copy dsc03364-copy dsc03329-copy Instytutu Pamięci Narodowej Pana Macieja Rędziniaka. W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nasz gość przygotował niezwykle ciekawe zajęcia dotyczące Godła, Flagi i Hymnu Narodowego. Zaangażował nasze dzieci i młodzież w zabawę z przesłaniem będącą swoistą podróżą przez historię Polski. Otrzymaliśmy także upominki dydaktyczne dotyczące 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Było to wspaniałe połączenie obchodów rocznicowych z przygotowaniem do nadchodzących świąt majowych, w tym święta Flagi.


→ Konkurs kulinarny w Grębowie

dsc03199-copy dsc03206-copy dsc03208-copy dsc03214-copy dsc03221-copy dsc03225-copy dsc03229-copy

              Dnia 12.04.2018r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Patryk Jaworek i Kasia Kazimierska pod opieką nauczycieli Zofi Patryn, Jadwigi Strzępek zmagali się w konkursie kulinarnym „Coś słodkiego, coś pysznego” w Grębowie. Jak co roku klimat i atmosfera były niepowtarzalne. Dominował profesjonalizm wszystkich uczestników biorących udział w konkursie. Dodatkowymi atrakcjami byli cukiernicy i dekoratorzy, którzy zorganizowali warsztaty. Nasi uczniowie przygotowali słodkości tj. rurki z kremem i kuszące łabędzie. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i wartościowe nagrody.


→ Piknik Rodzinny w Przemyślu

              Dnia 14.04.2018r. odbyła się wycieczka dsc03246-copy dsc03262-copy <KENOX S760 / Samsung S760>” width=”70″ height=”50″></a>  <a class=dsc03309-copy dsc03311-copy uczniów SOSW w Strzyżowie do Przemyśla, na  Piknik Rodziny połączony z Dniem Otwartym organizowany przez Szkołę SOSW nr 1 w Przemyślu pod hasłem: “Pomalujmy świat na niebiesko. Odszukaj mnie w tym błękicie”. Imprezie zorganizowanej z okazji minionego Światowego Dnia Autyzmu towarzyszyło mnóstwo zabaw i  atrakcji m.in.: trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, zajęcia plastyczne, animowane zabawy dla dzieci, konkurencje sportowe, malowanie twarzy, malowanie paznokci na niebiesko, profesjonalne wykonanie makijażu, pokazy służb mundurowych, motory i quady,  pokaz pierwszej pomocy. Jak na piknik przystało był również grill z pieczoną kiełbaską, popcorn oraz wata cukrowa. Mieliśmy także  możliwość podziwiać występy zespołów muzycznych działających przy Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu. Na przygotowanym Jarmarku rozmaitości można było zakupić różnorodne  rękodzieła przygotowane przez uczniów SOSW nr 1 w Przemyślu. Ponadto w drodze do Przemyśla zwiedziliśmy Zamek w Krasiczynie. Wycieczka była atrakcyjna, wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Strzyżowa. Zapraszamy do obejrzenia galerii »


 → Zajęcia integracyjne oddziałów przedszkolnych

 

                 09.04.2018r. kolejny raz w ramach współpracy pomiędzy dsc_4423-copy dsc_4437-copy dsc_4404-copy dsc_4416-copy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Strzyżowie i Zespołem Szkół w Godowej odbyły się zajęcia integracyjne oddziałów przedszkolnych. Oprócz integracji celem zajęć było rozwijanie zainteresowań literackich dzieci. Adaptacja zagadek i wiersza: ,,Wiosna” z zastosowaniem alternatywnych metod komunikacji – symbole PCS. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy ,,Kwoka” z wykorzystaniem rekwizytów. Prowadzący zajęcia: A. Lubaś-Czarnik, J. Szopa SOSW Strzyżów. Fotorelacja dzięki uprzejmości Pani M. Fiołek. Zapraszamy do obejrzenia »


II Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Wielkanocne ozdoby” – rozstrzygnięty
          Dnia  27 marca w naszej szkole odbyło się   dsc03151-copy dsc03159 dsc03164-copy dsc03111-copy dsc03153 uroczyste rozstrzygnięcie II Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „ Wielkanocne ozdoby”. W pierwszej części spotkania Dyrekcja wraz z organizatorami konkursu wręczyła laureatom  i uczestnikom dyplomy i nagrody. W drugiej części spotkania odbyły się  zajęcia integracyjne  pod hasłem: „Przyszła do nas wiosna”, w których uczestniczyły uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strzyżowie, Przedszkola Samorządowego „Michałki” i naszego Ośrodka. Dzieci uczestniczyły w adaptacji wierszy „Kwoka” i „Wiosna” oraz zabawach muzyczno-ruchowych.

 → Targi Produktów Lokalnych

            Dzisiaj odbyły się Targi Produktów Lokalnych zorganizowane  29541392_426663337772330_4160542250520961117_n-copy 29063500_421128011659196_817713029574557696_o-1-copy 29541093_426663334438997_2057659171808547654_n-copy 29064028_426663454438985_1966348279720864385_o-copy  przez gminę Strzyżów na naszym rynku. Nasz Ośrodek miał w nich swój udział i własne stoisko. Dziękujemy za zaproszenie do udziału w targach. Zachęcamy do głosowania na nasze rękodzieła na stronie www.produktylokalne.strzyzow.pl


→ Rekolekcje wielkopostne

          W naszym Ośrodku trwają rekolekcje wielkopostne. Prowadzi dsc02849-copy dsc02866-copy dsc02896-copy dsc02904-copy  je ks. Łukasz Jasek wikariusz strzyżowskiej fary. Temat rekolekcji – Św. Józef – Strażnik skarbów. Rozpoczęliśmy je wczoraj 21 marca o godzinie 8 rano. Ponieważ pogoda nam nie sprzyja wszystkie nasze praktyki rekolekcyjne odprawiamy w szkole. Jedynie w piątek udamy się do kościoła na Mszę św.
Każda klasa od rana przygotowywała serduszka na drogę krzyżową, którą odprawiliśmy korytarzami naszej szkoły. Ksiądz Łukasz przygotował rozważania, na drzwiach sal rozwieszone były stacje i tak przechodziliśmy od stacji do stacji z 3 piętra na parter. Była to nasza droga krzyżowa, znanymi nam korytarzami i z pomocą nauczycieli i pracowników przeszliśmy ją w wielkim skupieniu i modlitwie. Na końcu w Sali ułożony był krzyż, na którym złożyliśmy nasze serca wraz z intencjami, które w nich nosimy. Wspólnym śpiewem i modlitwą zakończyliśmy spotkanie w jadalni i udaliśmy się do klas, gdzie rozpoczęliśmy pracę nad obrazami św. Józefa. Każda klasa otrzymała jedną kopię i przez czas rekolekcji wypracowuje swój obraz. Techniki prac są dowolne. Obiadem zakończyliśmy pierwszy dzień rekolekcji.
Dziś dzień drugi. Rozpoczęliśmy go od prac przy obrazach. Po drugim śniadaniu w jadalni Ks. Łukasz przygotował nas do sakramentu pokuty i pojednania. Po modlitwie rozeszliśmy się do klas i tam pracując przy obrazie czekaliśmy na moment spowiedzi świętej. Służył nam również drugi ks. Jacek z parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara. Po spowiedzi świętej spotkaliśmy się w jadalni i tam odbyła się konferencja. Ks. Łukasz bardzo ciekawie opowiadał o św. Józefie i jak mamy go naśladować w swoim życiu. Wyświetlał ciekawie filmiki związane z poruszanym tematem oraz śpiewał z nami piosenki o św. Józefie.
Jutro trzeci dzień naszych duchowych zmagań. Rano będziemy kończyć nasze obrazy św. Józefa a po śniadaniu udamy się do kościoła św. Józefa Sebastiana Pelczara na Mszę św. o godzinie 10.30. Po powrocie do szkoły w jadalni zakończymy nasze spotkania rekolekcyjne.


→ Kiermasz

           W niedzielę pod kościołem p.w.  29063500_421128011659196_817713029574557696_o-1-copy 29103351_421128001659197_7378155177691316224_o-copy 29103779_421128108325853_4248786291509952512_o-copy 29133743_421128041659193_6093805788336226304_o-copy 29136910_421128128325851_6227244898895003648_o-copy Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie odbył się kiermasz rękodzieł wykonanych przez wychowanków, opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Strzyżowie oraz przez wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum w Strzyżowie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym świątecznym kiermaszu. Jak zawsze mogliśmy liczyć na dobre serce i ogromne wsparcie mieszkańców Strzyżowa i okolic. Dziękujemy


» WIZYTA W BIBLIOTECE „Czytanie książek jest najlepszą zabawą”.

                W dniu 02.03.2018r. realizując program zajęć biblioteka-005 biblioteka-041 biblioteka-058 biblioteka-123 integracyjnych z zakresu alternatywnych metod komunikacji „Bądźmy razem a nie osobno” odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Strzyżów. Wyjście zostało wcześniej przygotowane z Panią bibliotekarką. Pani Zofia Krupska omówiła pracę biblioteki posługując się przygotowanymi przez nas symbolami PCS. Dzięki temu dzieci poznały zasady panujące w wypożyczali i czytelni. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę zawierającą aktualną ofertę biblioteki, z której rodzice wraz z dziećmi mogą skorzystać. W podziękowaniu za miłe przyjęcie wręczyliśmy Pani Zosi plakat zawierający złote myśli: „Książka to najlepszy przyjaciel”, „ Czytanie książek jest najlepszą zabawą” przygotowany symbolami PCS.


» Powiatowe Dyktando Patriotyczne

             W dniu 1 marca 2018r. o godzinie 1000 w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie dyktando-copy przedstawiciele SOSW w Strzyżowie wezmą udział w I Powiatowym Dyktandzie Patriotycznym zorganizowanym przez Powiat Strzyżowski oraz Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Dyktando zostało zorganizowane z okazji  Obchodów 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 250 – lecia Konfederacji Barskiej. W przerwie nasi uczniowie zaprezentują przedstawienie pt.:  „ Legenda o Białym Orle”.


» Na nartach
dsc02445-copy dsc02448-copy dsc02459-copy dsc02464-copy dsc02468-copy dsc02472-copy dsc02473-copy dsc02477-copy

            SOSW w Strzyżowie organizuje zajęcia dla dzieci zgodnie z najnowszym programem nauczania Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa. Dzięki temu dzieci mają możliwość zdobywania nowych umiejętności. Poznajemy zasady bezpiecznego poruszania się po stoku, uczymy współpracy w grupie, ale głównie bawimy się i niepostrzeżenie wpajamy technikę jazdy poprzez zabawę.


» Konkurs Kolęd i Pastorałek

          27 i 28 stycznia 2018 r. w Kalwarii Pacławskiej, we franciszkańskim  20180128_133955-copy 20180128_133005-copy 20180128_133932-copy sanktuarium, odbył się III  Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek. Jego organizatorami byli: Klasztor OO. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem ministra prowincjalnego o. Mariana Gołąba. Zaraz po zakończonej Eucharystii na scenie pojawiły się pierwsze wystąpienia.

           W pierwszym dniu występowały zespoły folklorystyczne i instrumentalno-wokalne podzielone na różne kategorie wiekowe. W drugim dniu byli to soliści i duety, którzy przybyli z wielu miejscowości, m.in. z Rzeszowa, Przemyśla, Huwnik, Kuźminy, Korczowej, Fredropola, Wrocławia. Podobnie jak w pierwszy dzień, kolejny także został rozpoczęty Mszą Świętą, na którą przybył abp Adam Szal. Ksiądz Arcybiskup przywitał przybyłych uczestników, wśród których była również nasza uczennica Agnieszka Hajduk przygotowana przez Panią Justynę Nizicką. Zaprezentowała ona 2 kolędy „Mario, czy Ty wiesz” i Dzisiaj w Betlejem. Jej występ w przepięknej scenerii kalwaryjskiego sanktuarium przed cudownym obrazem Matki Bożej był naprawdę przepiękny. Doceniło go również jury, które przyznało Agnieszce I miejsce w kategorii soliści amatorzy. Gratulujemy nasze uczennicy oraz Pani Justynie takiego wyniku. To był piękny czas spędzony u stóp Matki Bożej i Jej Syna.


 

» Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia

20180116_125324-copy 20180116_084719-copy 20180116_090428-copy 20180116_090447-copy 20180116_090523-copy 20180116_125006-copy

           XI raz 16 stycznia 2018 r. w Kolbuszowej miał miejsce Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia”. Organizatorami tego  wydarzenia byli: Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. Z  Podkarpacia zjechała młodzież, aby wziąć udział w konkursie. Wśród zebranych  znaleźli się opiekunowie i podopieczni zespołów szkół specjalnych w Rzeszowie i Tarnobrzegu oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w Krośnie, Grębowie, Frysztaku, Brzozowie, Mrowli, Mielcu, Strzyżowie, Rudniku i Ustrzykach Dolnych. Po części konkursowej w III kategoriach wiekowych miała miejsce Gala wręczania nagród, upominków i dyplomów. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej uświetnili ją przedstawieniem pt. „Stara bombka.”

W Konkursie tym wzięli udział również  nasi uczniowie Agnieszka Hajduk i Kamil Gorczyca. Zaprezentowali oni kolędy „Mario, czy Ty wiesz” i Przybieżeli do Betlejem”. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia w kategorii plastycznej,  nagrody otrzymali:

II miejsce Monika Rakoczy (opiekun: Anna Kobiałka) oraz wyróżnienia: Baran Natalia (opiekun: Urszula Krochmal), Paulina Delikat,  Jakub Myćka  (opiekun: Beata Pałka)

Serdecznie im gratulujemy. Do występu przygotowywała ich p. Justyna Nizicka.


» „Cicha noc…”

        Okres Bożego Narodzenia to czas, kiedy w dsc02317-copy dsc02322-copy dsc02325-copy dsc02333-copy  dsc02301-copynaszych szkołach wystawiane są Jasełka. Przygotowanie i prezentowanie Jasełek szerszemu gronu odbiorców to taka nasza szkolna tradycja. Jest to dzień dla nas nauczycieli i dla naszych wychowanków bardzo ważny, gdy w naszych sercach jest jeszcze ciepło i pokój niedawno przeżywanych Świąt Bożego Narodzenia. Będziemy się wspólnie cieszyć, śpiewać, tańczyć i integrować – nie tylko na scenie, ale również na widowni

Cicha noc” – to tytuł tegorocznego przedstawienia, które odbyło się 24.01.2018 w Sali Widowiskowej DK  „Sokół”. Opowieść o narodzeniu Jezusa przygotowaliśmy wspólnie z uczniami naszej szkoły oraz wolontariuszami oddziałów gimnazjalnych przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Strzyżowie oraz z LO w Strzyżowie pod kierunkiem: Pani Agnieszki Piątek, Pani Marioli Śliwa, Pani Urszuli Krochmal, Pani Justyny Nizickiej i Siostry Anny.

          Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Ośrodka Beata Potwora, która przywitała przybyłych gości: Panią Marię Koś – Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, wszystkich rodziców, osoby zaprzyjaźnione z naszym Ośrodkiem, młodzież
ze Stowarzyszenia w Krośnie wraz z Panią Dyrektor Anną Szerląg i Panią Beatą Słowik, młodzież z ZS w Godowej wraz z Panią Małgorzatą Ochab, przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola „Michałki” wraz z opiekunami, klasę Ia, b i IIIc wraz z Panią Agnieszką Pikulą i Beatą Maliszewską, klasę Vc z Panią Kingą Fic oraz klasę IIc Gimnazjum z Panią Mariolą Rupar.

         W przestawieniu dzieci i młodzież wcieliły się w role Maryi, Św. Józefa, aniołów, diabła, pasterzy oraz królów. Całość przeplatana była kolędami, pastorałkami oraz tańcami. Młodzi aktorzy z przejęciem odegrali swoje role, za co zostali nagrodzeniu gromkimi brawami przez publiczność.

Fotorelację z Jasełek znajdziecie w galerii »


» Spotkanie bożonarodzeniowe

          Nasze świętowanie w dniu 9 stycznia 2018 r. rozpoczęliśmy dsc02080-copy dsc02070-copy dsc02048-copy dsc02040-copy wspólnym kolędowaniem z wolontariuszami LO i ZST ze Strzyżowa i opiekunami Panią Barbarą Modliszewską i Panią Anną Śliwińską. Na spotkanie z gośćmi wychowankowie i pracownicy Ośrodka przygotowali słodki poczęstunek. W udekorowanych salach panowała radosna, świąteczna atmosfera. Dźwięki instrumentów i śpiew dzieci oraz młodzieży rozlegał się w całym Ośrodku. Bardzo dziękujemy zaprzyjaźnionym placówkom i mamy nadzieję, że to wspólne kolędowanie stanie się naszą tradycją.

         Spotkanie bożonarodzeniowe – opłatek, w którym uczestniczył ks. Proboszcz Julian Jarząb, Pan Jan Stodolak Wicestarosta  Strzyżowski i Pani Maria Koś Kierownik Wydziału Edukacji oraz Dyrekcja,  nauczyciele, wychowawcy i uczniowie naszego Ośrodka. Świętowanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od wspólnej modlitwy, przeczytania fragmentu Pisma Świętego i złożenia sobie życzeń. Razem zasiedliśmy do stołu i spożyliśmy potrawy wigilijne, jak również śpiewaliśmy kolędy.  Był to dla nas czas radości i pokoju, zatrzymania od codzienności, czas, który dał nam siłę, aby wejść w kolejny Nowy Rok.


» WEWNĄTRZSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY POD HASŁEM „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” rozstrzygnięty

            5 stycznia odbyło się w naszej szkole dsc02152-copy dsc02154-copy dsc02123-copy dsc02132-copy dsc02155-copy  uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Celem konkursu było: pogłębienie świadomości i postaw patriotycznych, ukazanie piękna swojego regionu, miejscowości, ulicy, itp. oraz rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Organizatorami konkursu byli: Beata Pałka, Iwona Kozioł i Paweł Pufki.

Zapraszamy do obejrzenia prac wykonanych przez naszych uczniów w galerii.


» Festiwal „I Ty masz talent”

             14 grudnia już po raz czwarty zespół „Tacy – Nie Inni”   dsc01951-copy dsc01947-copy dsc01945-copy dsc01942-copy zaprezentował się przed dębicką publicznością podczas Wojewódzkiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „I Ty masz talent”. Uczestnicy festiwalu popisali się niepowtarzalnymi występami. Nasza szkoła reprezentowana przez: Dianę Piętę, Natalię Baran, Katarzynę Kocój, Monikę Rakoczy, Katarzynę Kazimierską i Patryka Jaworka zdobyła I miejsce. Uczniowie szczęśliwi i obdarowani prezentami wrócili do szkoły. Gratulujemy.


» Centrum Nauki Kopernik

           11 grudnia 2017r. uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do dsc01935-copy dsc01896-copy dsc01917-copy dsc01927-copy Pracy wraz z opiekunem J. Strzępek wzięli udział w Interaktywnej Wystawie zorganizowanej przez Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Wystawa odbyła się w  Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie. Uczniowie podobnie jak ich rówieśnicy pełnosprawni  samodzielnie eksperymentowali w niektórych stacjach badawczych tj. „Najszybsza zjeżdżalnia”, „Dziwne walce”, „Jak powstaje film”, „Ludzkie ciało – trójwymiarowa układanka”, „Dowód na twierdzenie Pitagorasa” itp. . Następnie zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania specjalistycznych pomieszczeń i znajdujących się w nich maszyn o wysokiej technologii. Interesujące dla uczniów były informacje dotyczące naprawy samochodów i poznanie urządzeń  służących do oceny ich stanu technicznego. Nasi wychowankowie wykazali  się dużą dojrzałością społeczną i chęcią udziału we wszystkich formach aktywności.

Zapraszamy do galerii »


» Targi Produktów Lokalnych

         10.12.2017r. odbyły się Targi Produktów Lokalnych zorganizowane przez 25317164_882328278603451_2090878818_o  25270852_882328355270110_1867008108_o 25198566_882328061936806_1048235125_oGminę Strzyżów w SP nr 1 w Strzyżowie. Nasz Ośrodek brał w nich udział i prezentował swoje wyroby rękodzielnicze. Dziękujemy za możliwość promocji naszej placówki, wymianę doświadczeń i bardzo miłą atmosferę.


» „Mała sztuka – wielkie sprawy”

            Kolejny raz uczniowie naszej szkoły mieli możliwość ukazać 4 3 1 2 swoje umiejętności artystyczne na dużej scenie. Tym razem wzięli udział w przeglądzie teatralnym pt. „Mała sztuka – wielkie sprawy” organizowanym przez Niepubliczne Przedszkole „Niezapominajka” PSONI Koło w Rzeszowie we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury. Mali aktorzy wystąpili w przedstawieniu pt.” Brzydkie kaczątko”, jak również integrowali się  podczas wspólnej zabawy z dziećmi i z młodzieżą z innych przedszkoli i  szkół.


» Spotkanie ze Świętym Mikołajem 20171207_114223-copy 20171207_114358-copy

„6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty, wraca do nieba uśmiechnięty.”

           Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał Św. Mikołaj. To dobry znak, który świadczy o tym, że wszyscy byliśmy grzeczni. Święty Mikołaj przybył do nas w towarzystwie dwóch pomocników Śnieżynki i Renifera. Przywiózł ze sobą moc upominków, które rozdał wszystkim grzecznym dzieciom. Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za prezenty i czekamy na niego za rok.

 Święty Mikołaj składa serdeczne podziękowanie Firmie GREINPLAST Sp.z o.o. z miejscowości Krasne, która już po raz 10-ty  ufundowała prezenty dla wychowanków SOSW w Strzyżowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii »


» „Mój przyjaciel koń – terapeuta”

           W dniu 01.12.2017r. uczniowie przedszkola, klasy I i klasy III Szkoły obraz-487-copy obraz-458-copy Podstawowej odwiedzili Klub Jeździecki Kresy w Racławówce. Dzieci brały udział w różnych ciekawych zajęciach i rozgrywkach w ramach projektu „Mój przyjaciel koń-terapeuta”. Uczniowie wykonywali także prace plastyczne na konkurs logo „Mój przyjaciel koń-terapeuta”. Na zakończenie rozgrywek dzieci otrzymały piękne puchary, dyplomy i słodycze.

Zapraszamy do galerii »


»Kiermasz świąteczny

        Kartki świąteczne i ozdoby bożonarodzeniowe image0003 image0002 image0001 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA wykonane przez wychowanków naszego Ośrodka można podziwiać i nabywać na Wiśniowskim Kiermaszu Rękodzieła.

Kiermasz trwa od 1 do 22  grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wiśniowej.

Serdecznie zapraszamy.


» Grudzień zaczęliśmy koncertowo!!! 

             1 grudnia spora grupa naszych wychowanków, nauczycieli i opiekunów dsc01864-copy dsc01857-copy dsc01863-copy wzięła udział w koncercie zespołu „Maleo Reggae Rockers”, który odbył się w SOSW we Frysztaku. Bawiliśmy się świetnie. Były tańce i wspólne koncertowanie. Dariusz Malejonek i pozostali muzycy zaprezentowali swoje nowe utwory z płyty wydanej z okazji 20 – lecia zespołu. Były to m.in. „Nie mów nie”, „Zabierz mnie”, „Alibi” i wiele innych. Nie zabrakło też piosenki „Tato” (Nie Boję Się, Gdy Ciemno Jest) Arki Noego, którą wspólnie wykonały dzieci i młodzież oraz członkowie zespołu. Dziękujemy Ośrodkowi we Frysztaku za zaproszenie.


» Teatr w Naszym Ośrodku

          28 listopada nasz Ośrodek gościł teatrzyk „Moralitek” z Krakowa. Aktorzy  dsc01772-copy dsc01773-copy dsc01776-copy  zaprezentowali przedstawienie pt. „Cisza”, które mówiło o magicznych słowach świadczących o dobrym wychowaniu, przyjaźni oraz zasadach, których należy przestrzegać na drodze. Wszyscy, zarówno młodsi jak i starsi, przypomnieli sobie, że uprzejmość to cecha, która jest najważniejsza w kontaktach międzyludzkich niezależnie od wieku.


→  ZAPYTANIE CENOWE

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawierają załączniki:

→ I Festiwal Piosenki Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych w Strzyżowie

obraz-092-copy obraz-093-copy obraz-103-copy obraz-189-copy obraz-148-copy obraz-215-copy obraz-058-copy obraz-056-copy

         14 listopada 2017r. w naszym Ośrodku odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Wątrobę. Msza rozpoczynała I Festiwal Piosenki Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych w Strzyżowie. We Mszy Świętej wzięli udział Proboszczowie Strzyżowskich Parafii, Władze Powiatu i Gminy oraz wychowankowie, nauczyciele i opiekunowie placówek kształcenia specjalnego z województwa podkarpackiego. Nie zabrakło też rodziców dzieci oraz wiernych z parafii. Ksiądz Biskup poświęcił różańce, które rozdał uczestnikom Festiwalu. Pierwszy Festiwal Piosenki Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych w Strzyżowie uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Ośrodka Beata Potwora. Słowo do uczestników i gości skierował Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. Uroczystego otwarcie festiwalu dokonał Pan Robert Godek Starosta Strzyżowski. Patrona Honorowy nad Festiwalem objął Pan Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski. Nasz Festiwal swoją obecnością zaszczycili także:Ksiądz Dziekan Jan Wolak, Ksiądz Proboszcz Julian Jarząb,Burmistrz Strzyżowa Pan Mariusz Kawa, pracownicy Powiatu Strzyżowskiego, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek i instytucji z teremu powiatu, Właściciele lokalnych firm, którzy wsparli nas w organizacji Festiwalu.

Dziękujemy wszystkim za obecność.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii »


 


» Dzień Edukacji Narodowej

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć
i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”.

      Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich 20171025_101311-copy 20171025_101244-copy 20171025_100345-copy 20171025_101549-copy nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły. Grupa teatralna „Tacy – Nie –Inni” pod kierunkiem Pani Agnieszki Piątek, Pani Marioli Śliwa oraz Pani Urszuli Krochmal przygotowała część artystyczną. W inscenizacji słowno – muzycznej pt. „Brzydkie kaczątko” wychowankowie zaprezentowali swoje możliwości recytatorskie, taneczne oraz teatralne. Poprzez występ wychowankowie chcieli wyrazić swoją wdzięczność za trud i serce włożone w ich wychowanie, nauczanie i opiekę. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.  Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły, wyrażając jej poprzez komunikację werbalną i alternatywną.


» Nasze sukcesy plastyczne w XII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Nasz Wspólny Świat” 2017

         Dnia 8   obraz-001-copy obraz-002-copy obraz-003-copy obraz-004-copy obraz-005-copy obraz-006-copy dsc01645 listopada br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród, która odbyła się w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie: Diana Pięta zajęła I miejsce, Mateusz Markowski zajął III miejsce (opiekun: Beata Pałka) i Katarzyna Kocój otrzymała wyróżnienie (opiekun: Anna Kobiałka).

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


» Wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle

 

dsc01368-copydsc01347-copydsc01349-copydsc01360-copy20170925_095932-copy20170925_102739-copy20170925_104017-copy20170925_105429-copy

        W dniach 21 i 26 września br.odbyła się wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle. Wyjazd był formą nagrody za udział w konkursie plastycznym „ Mój wymarzony lizak”, którego organizatorami byli: Muzeum Lizaka i Zespół Szkół Miejskich Nr 1 w Jaśle. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie  I i II oddziału rewalidacyjno – wychowawczego, przedszkolaki i uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej. Panie, które oprowadzały nas po obiekcie opowiadały o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Uczniowie mogli skosztować rożnych rodzajów cukrów a także powąchać aromaty, które są wykorzystywane do produkcji lizaków i karmelków. Największą atrakcją było zrobienie własnego lizaka przy ladzie produkcyjnej. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na obiad do restauracji „U Schabińskiej” gdzie każdy z uczestników mógł wybrać ulubione danie.


» Udział Naszych podopiecznych w VIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych Dulcza Mała 2017r.

      27 października 2017 roku grupa teatralna z Naszej Szkoły ,,Tacy – Nie – Inni‘’ dscf3012-copy dscf3016-copy dscf3013-copy pod opieką Pani Marioli Śliwa i Urszuli Krochmal wzięła udział w VIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który odbył się w Dulczy Małej. Przegląd był prezentacją talentów osób niepełnosprawnych, które przedstawiły swoje umiejętności i zdolności na scenie. Tego szczególnego dnia Dulcza Mała gościła grupy teatralne niemal z całego Podkarpacia, zaś gościem specjalnym przeglądu był Łukasz Fijal –  reżyser teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Nasza szkoła była godnie reprezentowana przez: Monikę Rakoczy, Katarzynę Kocój, Natalkę Baran, Karinę Wojtuń, Jakuba Szczepana i Bartka Gorczyce w przedstawieniu pt.: ,,Brzydkie Kaczątko”. Aktorzy wykazali się doskonałą pamięcią i talentem aktorskim w zakresie ruchu scenicznego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy organizatorką za wspaniałą atmosferę.


» Stowarzyszenie w Krośnie

            W dniu 06.10.2017r. odwiedziliśmy dsc01465-copy dsc01454-copy dsc01451-copy dsc01425-copy dsc01434-copy zaprzyjaźnioną szkołę ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Krośnie. Na początku uczniowie zaprezentowali nam przedstawienie o księdzu Markiewiczu. Następnie zwiedziliśmy budynek nowo dobudowanej szkoły i mieszczących się w nim  specjalistycznych pomieszczeń. Uczniowie mile spędzili czas integrując się z nowo poznanymi kolegami i koleżankami podczas rozmów, śpiewania piosenek i przy wspólnym poczęstunku. Wraz z opiekunami tej szkoły wymieniliśmy swoje doświadczenia dotyczące pracy z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dziękujemy za zaproszenie nas do swojej placówki.


» „Różaniec do granic”

„Różaniec jest potężną bronią w walce ze złem, tak silną, że nie raz potrafił zmienić bieg historii, a tysiące świadectw i udokumentowanych cudów dowodzi, jego niezwykłej skuteczności. Maryja jest Królową Polski, przez całe pokolenia opiekuje się nami, w krytycznych momentach historii zawsze była przy nas, a my przy Niej. Jako ratunek dla świata, Matka Boża wskazuje na modlitwę różańcową.
Dlatego wierzymy, że jeśli różaniec zostanie odmówiony przez około milion Polaków na granicach kraju, to może nie tylko zmienić bieg zdarzeń, ale otworzyć serca naszych rodaków na działanie Łaski Bożej.”

      7 października 2017r.         wyruszyliśmy, aby w  przyłączyć się do tej akcji. O godz. 7.30 wyjechaliśmy busem szkolnym; p. wicedyrektor Bożena, p. Zosia, p. Zosia, Sandra i Kasia oraz s. Anna. O 10.00 byliśmy już na miejscu, czyli w Komańczy. Tutaj przeżyliśmy Mszę św. Słowo Boże głosił ks. Jan Szeląg, który zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. Tutaj też miały one swoje miejsce modlitwy. W przerwie udaliśmy się zwiedzić Muzeum Sł. B. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i zjeść obiad w restauracji. Wróciliśmy na modlitwę i szliśmy w procesji odmawiając różaniec. Wyszliśmy z kościoła św. Józefa do cerkwi grekokatolickiej i tam był modlitwa i przeszliśmy do cerkwi prawosławnej i też się modliliśmy. Mieliśmy okazję modlić się w różnych obrządkach i językach. Kiedy odmawialiśmy czwartą tajemnicę chwalebną – Wniebowzięcie Matki Bożej przy cerkwi prawosławnej nad naszymi głowami na niebie pojawiła się tęcza – znak przymierza.

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Wisłoku Wielkim, gdzie ks. Proboszcz Andrzej Panek opowiedział nam historię tej świątyni i oprowadził nas po niej.  Wstąpiliśmy też na krótką modlitwę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi w Jaśliskach. To był naprawdę cudowny czas modlitwy i bycia razem we wspólnocie Kościoła.


» Ognisko w Brzeżance

        W dniu 18.09.2017r. uczniowie klasy I i VI szkoły podstawowej oraz klasy I dsc01345-copy dsc01321-copy dsc01344-copy szkoły przysposabiającej do pracy  wyjechali do Leśnej Polany w Brzeżance, gdzie odbyło się spotkanie przy ognisku. W tym dniu zapłonęło duże ognisko, zapachniały smażone na kijach kiełbaski a w popiele piekły się ziemniaki. Uczniowie aktywnie i zdrowo spędzili czas podczas zabawach ruchowych na świeżym powietrzu, śpiewaniu piosenek przy płonącym ognisku i obserwowaniu leśnej przyrody. Degustacja pieczonych kiełbasek, ziemniaków i jabłek sprawiła wszystkim dużo radości.

Zdjęcia zobaczysz w galerii »


» Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego

«Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże…”

       13 września 2017r. o godzinie 10.00, kiedy spotkaliśmy się w kaplicy św. Józefa Sebastiana Pelczara, aby prosić Boga o błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny. Mszy św. przewodniczył nasz nowy ksiądz proboszcz – Julian Jarząb, który również skierował do nas słowo. Mówił o wypełnianiu się błogosławieństw w naszym życiu, taka bowiem była Ewangelia na ten dzień, o podejmowaniu wysiłku i rozwijaniu talentów, o wychowaniu i pracy nad sobą tak dla wychowawców jak i uczniów. Z radością przeżyliśmy ten dany nam czas modląc się o dary i łaski Ducha Świętego, aby nas wszystkich prowadził i nami kierował. Dziękujemy Rodzicom za tak liczy udział, ich obecność jest zawsze dla nas cennym darem. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy się z nami modlili. Niech Pan obdarza nas potrzebnymi łaskami w nowy roku szkolnym.


» VII Jarmark Benedyktyński w Jarosławiu.

       W dniu 12 września 2017r. uczestniczyliśmy w VII Finale Jarmarku p1210787-copy img_20170912_111043_hdr-copy p1210791-copy Benedyktyńskiego w Jarosławiu. Rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia, zwiedziliśmy Opactwo a w nim Salę Papieską w której widzieliśmy pamiątki związane z trzema papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. W czasie Jarmarku uczestniczyliśmy w Biegu z okazji 300 –  lecia Koronacji Obrazu Jasnogórskiego. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy medal. Zwiedzaliśmy wystawę prac rękodzielniczych wśród, których były nasze wytwory oraz oglądaliśmy występy sceniczne szkół i SDS, WTZ z różnych miejscowości. Jarmark zakończył się wspólnym obiadem. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do Archidiecezjalnego Radia FARA a pani redaktor  Magda zrobiła z nami krótki wywiad, który wyemitowany został na antenie 14 września 2017r. o godz. 10:30.

Była to dla nas niezapomniana wizyta. Nasi uczniowie po raz pierwszy zwiedzili radiowe studio nagrań, mogli pozdrowić swoich najbliższych i usłyszeć się na antenie.

Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas do udziału w tym Jarmarku.


» XIX Olimpiada Osób Niepełnosprawnych „Caritas”

dsc_0567-copydsc_0556-copydsc_0542-copydsc_0531-copydsc_0525-copydsc_0517-copydsc_0510-copydsc_0508-copydsc_0618-copydsc_0588-copydsc_0581-copy

        7 września 2017 r. uczniowie: Paulina Delikat, Katarzyna Kazimierska, Katarzyna Kocój, Piotr Barć, Patryk Jaworek oraz Dawid Szetela  reprezentowali  nasz Ośrodek na 19 Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych organizowanej przez Rzeszowską Caritas. Sportowe spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po Eucharystii wszystkie reprezentacje przeszły w uroczystym pochodzie na Stadion Podhalańczyka, gdzie miała miejsce ceremonia otwarcia, składająca się z: odegrania hymnu państwowego, wciągnięcia na masz flagi olimpijskiej i okolicznościowych przemówień.  Po części oficjalnej rozpoczęły się konkurencje sportowe: wyścig rzędów, rzut do kosza, rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, serso, mini kosz, ringo, rzut podkową oraz „bieg ku słońcu”. Zmagania zawodników podziwiali m.in.: biskup rzeszowski Jan Wątroba, dyrektor rzeszowskiego Caritas ks. Stanisław Słowik,  poseł na Sejm RP Wojciech Buczak, członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz starosta rzeszowski Józef Jodłowski. Na zakończenie każdy zespół otrzymał okolicznościowy dyplom z rąk Dyrektora Caritas ks. Stanisława Słowika, a wszystkim uczestnikom organizatorzy wręczyli pamiątkowe medale.


» Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego

        W dniu 4 września 2017r. pięcioosobowa grupa uczniów naszej 1504511776744 img_20170904_095416 img_20170904_111627 img_20170904_113211_hdr szkoły wraz z opiekunem, rodzicem i Panią Dyrektor uczestniczyła w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość ta odbyła się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie. Głównym gościem była Pani Premier Beata Szydło i Pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Jako nieliczna grupa spośród zaproszonych szkół uczestniczyliśmy we Mszy Św. celebrowanej przez Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Wątrobę. Następnie wysłuchaliśmy przemówień Pani Premier Beaty Szydło i Pani Minister Anny Zalewskiej na temat reformy edukacji.

Były to dla nas niezapomniane a nawet historyczne chwile, gdyż mogliśmy brać udział w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego oraz zobaczyć tak znane i ważne osobistości naszego rządu na ziemi strzyżowskiej.


„… I nowa bije już godzina,

Nowy rok szkolny się zaczyna
Już czeka szkoła i koledzy,
I w książkach zasób nowej wiedzy…”
Jan Brzechwa

 

 

 

 

          Życzymy wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też odnajdywaniem siebie, rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań.

         Nauczycielom, pedagogom i kadrze zarządzającej życzymy, by rok szkolny 2016/2017 był pełen pasji, radości, zadowolenia, satysfakcji i sukcesów!                                        

         Rodzicom zaś życzymy, by ten nowy rok szkolny przyniósł wiele nadziei związanych z przyszłością ich dzieci.